Skaitant finansų naujienas, ieškant kur investuoti galima išgirsti apie tarpusavio skolinimą, akcijas, paskolų biržos modelį ir t.t. Yra dvi p2p platformos kurios išsiskiria savo veiklos specifika. Jos išduoda paskolas, kurias refinansuoja investuotojai, tačiau tai greičiau yra kaip paskolų biržą, kurioje talpinami jau patvirtinti bei patikrinti galimi sandoriai.
“MINTOS” – itin sparčiai auganti Latvijos P2P skolinimosi platforma. Jos veiklos modelis atrodo taip:
Ji nuo kitų išsiskiria tuo, kad ne pati išduota kreditus tiesioginiams jų vartotojams, bet tarpininkauja tarp kreditus išduodančių bendrovių. Paskolų rinkos nuolat pildomos naujais pasiūlymai, o šiuo metu galima investuoti į Latvijos, Gruzijos, Lietuvos, Estijos, Lenkijos ir Čekijos rinkas, vidutinė palūkanų norma paprastai svyruoja tarp 10 proc. bei 14 proc.
“Lenndy” veiklos modelis grafiškai pavaizduotas atrodo taip:
Šis veiklos modelis labai panašus kaip ir “Mintos” platformos. Verta paminėti vienintelį skirtumą tarp šių platformų - Lenndy nėra vartojimo paskolų ir visos paskolos apsaugotos Buyback garantija arba draudimu, jei tai faktoringas. “Lenndy” naudojasi 665 investuotojai, kurie yra visiškai sufinansavę 48 paskolas. Investuota suma siekia daugiau nei 250 000€, o vidutinės metinės palūkanos yra 12.4%..
Norint žinoti kur investuoti ir nepasiklysti tarp visų p2p platformų reikia žinoti, kaip veikia kiekviena sistema. Šios platformos veikia labai paprastai: Tiek Mintos, tiek Lenndy platformoje niekas negali teikti paraiškų paskolai gauti. Paraiškas skolintojai užpildo pas paskolų administratorius, ten jiems tą pačią dieną suteikiami pinigai, o paskui operatoriai savo nuožiūra atsirenka paskolas, kurias norėtų parduoti per platformas. Tada siunčia platformos operatoriui, o operatorius dar kartą patikrina ar paskola reali, ar ji atitinka visus reikalavimus. Ir investuotojai surenka lėšas. Jei surenkama ne visa suma, pinigai vistiek išduodami paskolų administratoriui, nes tarkim surenkama 500 EUR, nors platforma norėjo surinkti 1000 EUR. Tai reiškia, kad platformos investuotojams atitenka 50 % paskolos įsipareigojimo teisių, o kita dalis - paskolos administratoriams.
Pagrindiniai šių sistemų pliusai yra:
- Investuotojai nemoka jokių mokesčių platformos operatoriui;
- Investuotojai uždirba didelę grąžą;
- Paskolos patikrintos laiko, nes yra išduotos prieš x mėnesių ar x kartų.
- Lenndy 82% paskolų apsaugota įkeistu turtu, kurio LTV neviršija 70%
- „Buyback“ garantijos abiejose platformose užtikrina, kad nereikės laukti
jei default’o atveju bus išieškojimai, nes paskolą išdavęs operatorius įsipareigoja paskolą išpirkti.
Taigi “Mintos” ir “Lenndy” paskolų skolinimo biržos yra panašios savo veiklos modelio koncepcija. Be to vidutinė palūkanų norma taip pat kinta vienodame intervale. Žinoma kalbant apie saugumą, galima bandyti ieškoti skirtumų, tačiau abi platdormos siūlo garantinius fondus, apdraustas lėšas. Aišku šie fondai visiškai rizikos nepanaikina, tačiau investuojant į paskolų biržos sandorius galima jaustis saugiau, kadangi prieš patekdami į p2p platformą jie yra griežtai patikrinami.